» بورس و سرمایه » ارز لومن ( استلار) چیست؟
ارز استلار
بورس و سرمایه - سرمایه گذاری - فناوری

ارز لومن ( استلار) چیست؟

آبان ۱۴, ۱۴۰۲ 1۰139

استلار (Stellar) در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط جد مک کالب (Jed McCaleb) و جویس کیم (Joyce Kim) با ایجاد یک هارد فورک از پروژه ریپل (Ripple) تأسیس شد. پس از انجام تغییرات اندکی در کدهای اصلی ریپل، شبکه استلار به وجود آمد. در همان زمان، جویس کیم ادعا کرد که در پروتکل اولیه ریپل نقص وجود دارد، که این بیانیه در یک پست در وبلاگ رسمی آزمایشگاه‌های ریپل تأیید شده است.

استلار به عنوان یک نسخه به‌روز‌رسانی شده از پروتکل ریپل با الگوریتم جدید توافق جمعی توسعه یافت و به عنوان یک پلتفرم جدید با هدف اتصال و ایجاد ارتباط بین افراد، سیستم‌های پرداختی و بانک‌ها در سراسر جهان راه‌اندازی شد. در آوریل ۲۰۱۵، وایت‌پیپر و کد نسخه به‌روز‌رسانی شده ریپل با نام استلار منتشر شد و در نوامبر همان سال، شبکه استلار به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

در ابتدا، استلار با ۱۰۰ میلیارد واحد از ارز دیجیتال خود راه‌اندازی شد و نام ارز دیجیتال استلار در سال ۲۰۱۵ به لومن (XLM) تغییر کرد به دلیل تغییراتی که در آن زمان در شبکه اعمال شد.

در شبکه استلار، تراکنش‌ها توسط سرورهای غیرمتمرکز در نقاط مختلف تأیید می‌شوند و دفتر کل توزیع شده‌ای ایجاد شده است که تمامی تراکنش‌ها را در خود ثبت می‌کند. هر سرور در شبکه استلار می‌تواند یک کپی از دفتر کل جهانی را در اختیار داشته باشد و با توافق عمومی درباره اعتبار وجود دارد.

استلار (Stellar) در واقع یک شبکه امنیتی دیجیتال است که تاکنون تجربه‌هایی از حملات هک نداشته است. علاوه بر این، هزینه بسیار کمی که با هر تراکنش استلار پرداخت می‌شود، به عنوان یک سد برای جلوگیری از حملات DDoS مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارز دیجیتال با استفاده از مدل امنیتی خود، توانسته است اعتماد شرکت‌های بزرگی مانند IBM را به خود جلب کند و بنابراین به عنوان یک سیستم امن و قابل اعتماد شناخته شود.

در شبکه استلار، به عنوان کارمزد پایه برای هر تراکنش، مقدار بسیار کمی از XLM (ارز دیجیتال استلار) با ارزش ۰٫۰۰۰۱ XLM در نظر گرفته می‌شود. این مقدار کارمزد بسیار کم که توسط فرستنده تراکنش پرداخت می‌شود، نه تنها برای کسب سود استفاده نمی‌شود، بلکه به عنوان یک سد جهت جلوگیری از فعالیت‌های مخرب در شبکه عمل می‌کند. مقدار کارمزد جمع‌آوری شده توسط دفتر کل و از طریق فرایند تورم به صورت منظم توزیع می‌شود. این روند تورم در واقع یک مکانیزم ایجاد تعادل در شبکه استلار است.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×