» اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران و جهان » استارتاپ های خارجی در محاسبات کوانتومی
استارتاپ های خارجی در محاسبات کوانتومی
اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران و جهان

استارتاپ های خارجی در محاسبات کوانتومی

دی ۱۲, ۱۴۰۲ 0۰125

**استارتاپ های موفق خارجی در محاسبات کوانتومی**

محاسبات کوانتومی یک زمینه تحقیقاتی نوظهور است که پتانسیل انقلابی در بسیاری از صنایع را دارد. استارتاپ های زیادی در سراسر جهان در حال توسعه فناوری های محاسبات کوانتومی هستند. برخی از این استارتاپ ها به موفقیت های قابل توجهی دست یافته اند و سرمایه گذاری قابل توجهی را جذب کرده اند.

**در اینجا برخی از موفق ترین استارتاپ های خارجی در محاسبات کوانتومی آورده شده است:**

* **Rigetti Computing** یک شرکت آمریکایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر تراشه های آربیتراسیون است. Rigetti در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. این شرکت با شرکت های بزرگی مانند IBM، Google و Amazon Web Services همکاری می کند.

Rigetti Computing اخیراً اولین سیستم محاسبات کوانتومی خود را به نام “Aspen-1” به بازار عرضه کرد. این سیستم دارای ۱۲ کوبیت است و می تواند برای اجرای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی محاسباتی کوانتومی استفاده شود. Rigetti Computing همچنین در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی با تعداد کوبیت بیشتر است.

* **IonQ** یک شرکت آمریکایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر یون های گیر افتاده است. IonQ در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. این شرکت با شرکت های بزرگی مانند ناسا و وزارت دفاع ایالات متحده همکاری می کند.

IonQ اخیراً اولین سیستم محاسبات کوانتومی خود را به نام “IonQ Aria” به بازار عرضه کرد. این سیستم دارای ۳۲ کوبیت است و می تواند برای اجرای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی محاسباتی کوانتومی استفاده شود. IonQ همچنین در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی با تعداد کوبیت بیشتر است.

* **D-Wave Systems** یک شرکت کانادایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر پردازش کوانتومی همبسته است. D-Wave در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. این شرکت با شرکت های بزرگی مانند Lockheed Martin و Volkswagen همکاری می کند.

D-Wave Systems اخیراً اولین سیستم محاسبات کوانتومی خود را به نام “D-Wave 2X” به بازار عرضه کرد. این سیستم دارای ۱۲۸ کوبیت است و برای حل مشکلات بهینه سازی کوانتومی استفاده می شود. D-Wave Systems همچنین در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی با تعداد کوبیت بیشتر است.

* **Cambridge Quantum Computing** یک شرکت بریتانیایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر تراشه های فوتونی است. Cambridge Quantum Computing در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. این شرکت با شرکت های بزرگی مانند AstraZeneca و Airbus همکاری می کند.

Cambridge Quantum Computing اخیراً اولین سیستم محاسبات کوانتومی خود را به نام “Orion” به بازار عرضه کرد. این سیستم دارای ۱۰ کوبیت است و برای حل طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی محاسباتی کوانتومی استفاده می شود. Cambridge Quantum Computing همچنین در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی با تعداد کوبیت بیشتر است.

**علاوه بر استارتاپ هایی که در بالا ذکر شد، چندین استارتاپ موفق دیگر در زمینه محاسبات کوانتومی نیز در حال فعالیت هستند. برخی از این استارتاپ ها عبارتند از:**

* **PsiQuantum** یک شرکت آمریکایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر تراشه های آربیتراسیون است. PsiQuantum در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است.
* **Momentum Computing** یک شرکت آمریکایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر یون های گیر افتاده است. Momentum Computing در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.
* **Xanadu** یک شرکت کانادایی است که در حال توسعه سیستم های محاسبات کوانتومی مبتنی بر تراشه های فوتونی است. Xanadu در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد و از آن زمان بیش از ۲۰۰ میلیون دلار

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×