» اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران و جهان » تعدیل گسترده نیروی کار در شرکت نایکی
تعدیل گسترده نیروی کار در شرکت نایکی
اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران و جهان

تعدیل گسترده نیروی کار در شرکت نایکی

اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳ 4۰132

شرکت نایکی در ماه فوریه سال ۲۰۲۴ اعلام کرد که در حال انجام یک برنامه بازنگری سازمانی است که منجر به تعدیل حدود ۱۶۰۰ کارمند در سراسر جهان خواهد شد. این تعداد حدود ۲ درصد از کل نیروی کار نایکی را تشکیل می‌دهد.

اخراج‌ها به دلیل ترکیبی از عوامل، از جمله کاهش تقاضا برای محصولات نایکی، افزایش هزینه‌های تولید و تمایل این شرکت به تمرکز بیشتر بر تجارت الکترونیک انجام می‌شود. نایکی قبلاً در سال ۲۰۲۳ اعلام کرده بود که ۵۰۰ نفر از کارکنان خود را تعدیل خواهد کرد و در ماه جولای ۲۰۲۴ این تعداد را به ۸۰۰ نفر افزایش داد.

تعدیل‌ها در سطوح مختلف سازمانی و در سراسر جهان انجام می‌شود. برخی از مشاغلی که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند شامل مشاغل مربوط به فروش، بازاریابی، طراحی و توسعه محصول هستند. نایکی گفته است که به کارکنان اخراج‌شده بسته‌های حمایتی ارائه می‌دهد، از جمله غرامت مرخصی، کمک به یافتن شغل جدید و مشاوره شغلی.

این تعدیل‌ها بخشی از روند گسترده‌تر تعدیل نیروی کار در صنعت خرده‌فروشی است. سایر شرکت‌هایی که اخیراً تعدیل نیرو داشته‌اند عبارتند از:

آدیداس: این شرکت آلمانی در ماه فوریه ۲۰۲۴ اعلام کرد که ۲۰۰۰ نفر از کارکنان خود را تعدیل خواهد کرد.
گپ: این زنجیره خرده‌فروشی آمریکایی در ماه ژانویه ۲۰۲۴ اعلام کرد که ۱۲۵ فروشگاه را تعطیل خواهد کرد و ۵۰۰۰ کارمند را اخراج خواهد کرد.
مِیسی: این زنجیره خرده‌فروشی آمریکایی در ماه فوریه ۲۰۲۴ اعلام کرد که ۱۰۰ فروشگاه را تعطیل خواهد کرد و ۲۰۰۰ کارمند را اخراج خواهد کرد.
تعدیل‌های نایکی نشان‌دهنده چالش‌هایی است که صنعت خرده‌فروشی با آن مواجه است، از جمله افزایش رقابت تجارت الکترونیک، افزایش هزینه‌ها و تغییر در رفتار مصرف‌کننده.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×