» سرمایه گذاری » قیمت دیوار چینی در سال ۱۴۰۲
دیوار چینی
سرمایه گذاری

قیمت دیوار چینی در سال ۱۴۰۲

آبان ۲۱, ۱۴۰۲ 3۰133

بازار مصالح ساختمانی در ماه گذشته

بازار مصالح ساختمانی در ماه گذشته در اغلب زیرمجموعه‌ها روندی افزایشی در پیش گرفت. قیمت بتن سبک، بلوک و سیمان پیشگام این نوسانات بودند. تعدادی از مصالح نیز تغییر قیمتی نداشتند.

قیمت بلوک

گفتنی است در پی افزایش قیمت‌های جسته و گریخته، کف قیمت بلوک سیمانی ۱۵ سانتی که پرکاربردترین بلوک دیوارچینی است برای نوع سبک و استاندارد در حدود ۱۰ هزار تومان برآورد شده است. با احتساب هزینه کرایه حمل، قیمت این بلوک به ۱۲ هزار تومان می‌رسد. هزینه یک متر مربع بلوک سبک سیمانی لازم برای دیوارچینی حدودا ۱۵۰ هزار تومان است.

قیمت سیمان

هر متر مربع دیوار حدودا نیم کیسه سیمان لازم دارد. سقف قیمت سیمان در کانال ۶۰ هزار تومانی قرار گرفته است. بنابراین میانگین قیمت سیمان لازم برای یک مترمربع دیوارچینی در حدود ۳۰ هزار تومان است.

قیمت ماسه

قیمت ماسه در چند معدن استعلام گرفته شد که همگی افزایش قیمت داشتند. برای هر متر مربع دیوار حدودا ۲ فرغون ماسه لازم است. در واقع نسبت مصرف ماسه ۰.۱۴ به ازای هر متر مربع دیوار است. حدودا ۲۳ هزار تومان هم هزینه ماسه برای یک متر مربع دیوار چینی است.

قیمت دستمزد کارگر

قیمت دستمزد کارگر نیز از همان ابتدای سال روندی افزایشی داشت. در منصفانه ترین حالت ۷۰ هزار تومان برای هر متر مربع دیوار است. البته این قیمت ممکن است در شهرهای بزرگ کمی بالاتر نیز باشد.

نتیجه‌گیری

با توجه به موارد ذکر شده، می‌توان انتظار داشت که قیمت مصالح ساختمانی در سال ۱۴۰۲ همچنان افزایشی باشد. این امر به دلیل عواملی مانند افزایش قیمت دلار، تورم و کمبود عرضه مصالح ساختمانی است.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی باعث افزایش هزینه ساخت و ساز می‌شود. این امر باعث افزایش قیمت مسکن و سایر املاک خواهد شد.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور، پیش‌بینی قطعی در مورد قیمت مصالح ساختمانی امکان‌پذیر نیست. با این حال، با توجه به عوامل مؤثر و تعیین‌کننده نرخ مصالح ساختمانی، روند بازار طی روزهای آتی افزایشی خواهد بود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×